עורך דין צבאי

מערכת המשפט הצבאית הינה מורכבת ביותר. חייל המשרת בצבא אינו נחשב אזרח. מתוקף כך, חלות עליו זכויות וחובות שונות מלאזרח. לכן, קיימת בצבא מערכת משפט נפרדת המיועדת לשפיטת חיילים שעברו עברות.

איזה עברות מיוחדות לחיילים בצבא?

קיימים מעשים מסוימים, שביצועם או אי-ביצועם נחשב לעברה פלילית בצבא. חלק מן המעשים כוללים פעולה אקטיבית מצד החייל, כמו הטרדת חיילות, פגיעה ברכוש צבאי, איבוד רכוש אישי, אלימות, הרדמות בזמן שמירה וכו'. חלקם השני של המעשים הם כאלו בהם החייל פסיבי ודווקא לא עושה את מה שנדרש ממנו, כמו השתמטות מהשירות הצבאי, אי ציות לפקודה של מפקד בדרגה גבוהה ממנו, אי הגעה למקום מסוים אליו נדרש החייל להגיע, חוסר תגובה במקרה בו נדרש ממנו להגיב וכו'.

מהם העונשים על עבירות בצבא?

באופן כללי, חייל שהתנהג באופן שאינו הולם, לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי נשפט למאסר באורך של שנה אחת. אבל, המושג "התנהגות בלתי הולמת" הינו מעורפל ולא מוגדר באופן ברור וחד משמעי לחלוטין. מעשים שנחשבים לבלתי הולמים משתנים בהתאם לזמן ולנסיבות המקרה, כך שהעונש תלוי בגורמים שונים וניתן על ידי השופט בהתאם למצבו של החייל ולעברה אותה ביצע.

קיימים עונשים נוספים כגון מאסר לפרק זמן שונה, הורדת דרגה, השארת החייל בבסיס בזמן בו היה אמור להשתחרר לביתו ועוד. מומלץ להתייעץ על כל מקרה ומקרה עם עורך דין צבאי.

רישום פלילי והשלכותיו:

עורך דין צבאי | בעלי מקצוע מומלצים

כתוצאה מעבירות ספציפיות אותן החייל ביצע כגון שימוש בנשק שלא כחוק, היעדרות משירות צבאי ועוד נרשם לו רישום פלילי. במקרה כזה,  שמו הטוב של החייל עלול להיפגם.

תקופת השרות הצבאי הינה משמעותית ביותר בחייו של האדם. בצבא משתנה אופיו של החייל, הוא מתבגר, לומד להתמודד עם אתגרים, קונה לעצמו חברויות ארוכות טווח ומעצב את תפיסת עולמו והשקפותיו. מדובר באבן דרך חשובה מאוד בחיים ולכן כדאי מאוד לעבור אותה בצורה הכי חלקה שאפשר ולסיים את השירות ללא רישום פלילי שעלול לפגוע בחייל בעתיד. כמעט בכל ראיון לעבודה או לאוניברסיטה וכו' שואלים על תקופת השירות בצבא ומבררים האם קיים רישום פלילי.

חשיבותו של עורך דין צבאי:

כמו שנכתב להלן, רישום פלילי בצבא הוא דבר משמעותי ביותר שיכול להרוס את עתידו של החייל ולכן יש להתייחס אליו בכובד הראש הראוי. אם חייל שעבר עברה שנרשמת ברישום הפלילי רוצה לשנות זאת או לנסות למחוק את רישומו הפלילי, מומלץ לו להתייעץ עם עורך דין צבאי.

עורך דין צבאי מוכשר לעסוק בדיוק בנושאים כאלו וככל שיש לו יותר ותק וניסיון הוא מומחה ומקצועי ובמקרים מסוימים מסוגל אף למחוק את הרישום הפלילי. עורך דין טוב מסוגל להציל את עתידו של החייל ולמנוע את המחסומים שעלולים לעמוד בפניו באזרחות בגלל טעות שעשה כשהיה צעיר וקל דעת.

עורך דין צבאי
5 (100%) 1 vote