כך תדעו שהגיע הזמן לדאוג לאיטום מחדש של הגג שלכם

החורף בישראל, לא נחשב לחורף קשה או גשום במיוחד, ביחס לשאר העולם.  ובכל זאת, באלפי בתים בישראל בכל שנה מחדש, חווים בעיות של נזילות, עובש  ורטיבות בקירות ובתקרה. אז איך יודעים מתי מדובר בגג שלא אטום מספיק ומתי זו אולי בעיה של צנרת או כל בעיה אחרת? הנה כמה טיפים ראשונים לנבוכים.

יש לכם רטיבות או עובש בקירות? אל תבדקו רק את הקירות…

הטעות הראשונה שרבים עושים בכל הקשור להתמודדות עם רטיבות ועובש בבית, היא לחכות שזה יעבור מעצמו. ובכן, החדשות הרעות הן שהבעיה לא תפתר מעמה והמים והעובש לא יעלמו מעצמם מהקיר. הם שם להשאר.  ואם לא תטפלו בהם, זה פשוט יחלחל עמוק יותר לתוך הקיר  ויגרום נזקים יותר מאסיביים למבנה. לכן, פעולה חייבת להנקט בכל מקרה אם זה מקומית ואם זה בצורה יותר מעמיקה.

עוד טעות שנוהגים לעשות, ברגע שכבר רוצים לבדוק מה מקור הבעיה, היא ללכת קודם כל ולחפש את הבעיה בקירות. בפועל, לרוב הבעיה דווקא תתחיל מהמרזבים או אזורי הניקוז בבית או הגג ופחות מהקיר עצמו. אם הרטיבות מופיעה ברצועות ברורות ובחלק העליון של הקיר או בהיקף התקרה בחיבור שבין הקיר והתקרה, סביר להניח שמקור הרטיבות הוא מהגג או אזור עליון מעל החדר שבו נמצאים. אם הבעיה מופיעה על הקיר במקומות נמוכים הרבה יותר, רצוי לבדוק את הקיר ולנסות לאתר אזורים לחים וקרים או נפיחויות חיצוניות. זכרו כי קיר חיצוני הוא המשכו של קיר פנימי ולכן אם הקיר החיצוני אינו אטום או מעופש, זה בהכרח גם יכנס פנימה.

ולבסוף, אם הקירות חלקים מבחוץ ולא נראה שהם קרים או לחים ובכל זאת הרטיבות והעובש ממשיכים, בדקו מה קורה עם דרכי הניקוז שלכם. הזרמה של מים באמצעות צינור גינה פשוט יבהיר לכם בפשטות האם הניקוז שלכם סתום או לא. אם הוא סתום, הרי שהגשם והלחות יחפשו דרכים אחרות להתנקז החוצה.

מפקח בניה מומלץ

גיליתי שזה אכן מגיע מהגג, מה עושים עכשיו?

בתור התחלה, את הרטיבות והעובש ניתן לנקות ולהעלים מקומית באמצעות אקונימיקה או חומרים ייעודים להסרת עובש ורטיבות. לאחר שהסרתם את המטרד הזה, הגיע הזמן לטפל במקור הבעיה. אם מדובר במסתור כביסה, הרי ששואב אבק או מפוח עלים שיכול להרחיק החוצה לכלוכים מוצקים כמו עלים וענפים, ככל הנראה יפתור את הבעיה. לאחר מכן התיזו מים בזרם חזק , ומכאן כנראה שכבר המסתור לא יעשה לכם בעיות יותר.

ומה לגבי הגג? במקרה זה, מדובר בסיפור כנראה הרבה יותר סבוך.. שכן נזילה או עובש בתקרה לרוב יעידו שהגג לא אטום ושהמים חילחלו דרכו מטה. קיימים כיום בשוק חומרי עשה זאת בעצמך לאיטום , אך אם אתם באמת רוצים להגן על הגג ולפתור את הבעיה אחת ולתמיד, מומלץ להעזר באנשי מקצוע שמתמחים. אלו יידעו בדיוק כיצד לטפל בגג, לגרד אותו ולטפל בשכבות הנגועות ברטיבות ובעובש ובסיום ידעו להתאים את חומר איטום הגגות הספציפי שמתאים למצב הגג ולחומר ממנו הוא עשוי.

נשמע לכם מסובך? לא יודעים מאיפה להתחיל? תמיד תוכלו גם להעזר באחד מאנשי המקצוע שלנו הכותבים ותורמים מידיעותיהם לאתר זה ולבקש את סיועם באיתור הבעיה.