מרחב לקטנים, כיצד לסדר נכון את החדר.

מרחב לקטנים, כיצד לסדר נכון את החדר.

 

מרחב לקטנים כמעט כמו מרחב לגדולים.

 

מרחב לקטנים שלנו, כזה שיהיה רק שלהם, זה תנאי הכרחי לגידול בריא של ילדים. בגילאים צעירים זקוקים ילדים לתחושת שייכות. תחושה כזו נבנית כאשר לילד יש נקודות אחיזה פיזיות ומנטליות בחיי היום יום. מנטלית זה יכול להתבטא בשגרה שאותה הילד לומד להעריך ומקנה לו אחיזה בקרקע בדמות ציפייה לעשייה חוזרת. בצד הפיזי אלו הם הצעצועים, המיטה ובאופן כללי המרחב שבו הילד משחק וישן, החדר שלו.

 

מרחב לקטנים מתחיל בסידור נכון של החדר. חדרי ילדים בדרך כלל מכילים ארון בגדים גדול, שידת משחקים, מיטה ומרחב על הרצפה לשחק. אלו הם כמובן הרהיטים הבסיסיים ובהרבה בתים ניתן למצוא גם רהיטים נוספים, אך במאמר זה נראה שמספיקים גם רהיטים בסיסיים ליצירת מרחב בטוח וביתי לילד.

 

 

ארון הבגדים מגשים פנטזיות וחלומות.

 

רבים מאתנו חושבים שארון הבגדים בחדר הילדים הוא טרחה בפני עצמה, הילד הופך ומבלגן ואנחנו אחראים על הסידור. אך לא בכך מסתיים הדבר, חשיבותו של הארון על אחד מקירות החדר משמעותית ביותר. לנו זה נראה כמו רהיט מגושם אך נסו להזכר בעצמכם כילדים, הארון שימש גם אתכם כמתקן משחקים בלונה פארק. הילד שלכם יוכל ממש כמוכם להנות מהארון ולשחק במגירות ובין הדלתות.

ארון הוא בדרך כלל רהיט יציב ולא בר נעילה כך שהוא יחסית מאוד בטוח לילדים.

כמובן שרצוי לעגן את הארון לקיר התומך ובכך לנטרל את הסיכוי הקטן שהילד יצליח להפוך את הארון.

 

מיטה בתוך מרחב לקטנים צריכה להיות תואמת.

 

המיטה בחדרו של הילד חשובה לא פחות מהארון ואולי אף יותר. אנחנו מבלים שליש מחיינו בשינה ובגילאים צעירים אף למעלה מכך. אדם מבוגר היושן על מיטה נוחה קם בכל בוקר רענן ושמח. ילדים הם לא שונים ממבוגרים. ילד שישן על מזרון איכותי ישן טוב יותר ויהיה ילד שמח יותר. אפשר ואף רצוי לא להיות בנאליים בבחירת המיטה ולבחור מיטה מתאימה לפי אופי הילד. לדוגמא, אם הילד שלנו אוהב מכוניות נוכל לקנות לו מיטה בצורת מכונית מרוץ.

 

 

שידת צעצועים ושטיח עבה משלימים את המרחב.

 

אין מרחב לקטנים שלם ללא צעצועים מגניבים. לעיתים נראה שאלו רק חבילות של פלסטיק שמיועדות להגיע לפח האשפה אך לילדינו הם משמשים תכלית שונה בהחלט. צעצועים מקנים לילד מגוון רחב של התנסויות עם העולם. אם אלו צעצועים המלמדים צבעים וצורות או כאלו המדמים צלילים מהטבע. צעצועים הם חלק חשוב מאוד בעולם הפנטזיה של הילד. שידת צעצועים היא פתרון מושלם גם לאחסון של הצעצועים וגם מסייעת בהקניית הרגלים של סדר ונקיון לילד. בין המיטה לשידה לארון מתקיים מרחב המשחק של הילד, חשוב לדאוג לשטיח עבה שיאפשר לילד שעות רבות של משחק על הרצפה בלי חשש.