ניסור וקידוח בבטון, מקצוע למביני עניין.

למי קוראים כשצריך לנסר קיר?

נסרי הבטון הם המנתחים של תחום הבניה. האנשים אשר אמונים על ניסור כירורגי של נקודות מאוד מדוייקות בשלד הבניין. ניסור בטון זו איננה עבודה פשוטה בכלל ונדרשים בה רמות ריכוז גבוהות מאוד. מנסרי הבטון נחלקים לשני סוגים עיקריים. מנסרים בעזרת מסורים וקודחים המשתמשים במקדחים מיוחדים. מנסרי הבטון אחראים על פתיחתם של דלתות וחלונות חדשים, יצירת תעלות להעברת תשתיות ויישור של יציקות בטון לצורך עיצובם. ניסור בטון היא פעולה הדורשת צומת לב וידע בהנדסת מבנים. למנסרי הכלים ארגז כלים רחב הניתן להתאמה לכל עבודה שצריך לבצע.

 

הכלים המשמשים את חותכי הבטון הם כלים מיוחדים מאוד המבטיחים חיתוך מדוייק בצורה מרשימה. בטון הוא חומר קשה בצורה יוצאת דופן ובעייתי מאוד לניסור וקידוח באמצעים רגילים. לשם חיתוך בטון המסורים והמקדחות מצויידים בלהבים ומקדחים מצופים ביהלום. ציפוי בחומר החזק ביותר בטבע מבטיח שאין שום בטון שיוכל לעמוד בפניו. דוגמא מושלמת אפשר לראות אצל חברה כמו POWER ניסור בטון שמחזיקה את כל סוגי הכלים בעלי הציפוי האלה. ניסור בטון זו עבודה למקצוענים בלבד וכרוכות בה סכנות בטיחותיות רבות מאוד.

כשצריך לחתוך משהוא אבל הוא ממש גבוה.

 

חיתוך בטון זו איננה פעולה שמבצעים רק על הקרקע. חיתוך בטון מתבצע גם במרומי הגובה של בניינים רבי קומות. גורדי שחקים מכריחים את חותכי הבטון להצטייד בציוד מגן ובטיחות לעבודה בגבהים. את הכלים הכבדים המשמשים לחיתוך הבטון מרים מנוף עד לראש המגדל. לאחר שביצעו עגינת בטיחות ניגשים העובדים לעגן את הציוד ולבסוף לבצע את עבודת החיתוך עצמה. לעיתים אף מפנים את אתר הבניה במקרה של חיתוך מסיבי המסוגל ליפול ולפגוע באחד העובדים. את עבודות החיתוך בגובה מבצעים המקצוענים ביותר בתחום. עובדים אלו נבחרים בקפידה לאחר שנים של נסיון. עבודות בגובה הם מסוכנות ובכל שנה מתים עשרות עובדים מעבודות מסוג זה.

 

לחתוך בטון עושה הרבה הרבה אבק.

 

חיתוך וניסור בטון הם פעולות מאוד מלכלכות. בעבר לרוב מנסרי הבטון היו בעיות רפואיות שונות הנגרמות כתוצאה מחשיפה לאבק הבטון המנוסר. תופעה זו כמעט ואיננה קיימת היום ונעצרה כליל על ידי שימוש במסכות אבק מיוחדות למניעת כניסת גורמים זרים אל קנה הנשימה. הכלים המשמשים היום את מנסרי הבטון מצויידים בצנרת מים המשפריצה נוזלים על נקודת החיתוך ובכך מונעת כתשעים אחוזים מהאבק הנוצר. שיטה זו הוכחה כיעילה ביותר למניעת אבק.